McKenzie

McKenzie metoda mechanické diagnostiky a terapie je rozšířená a mezinárodně používaná metoda vyšetření a léčby bolestí páteře i periferních kloubů. Zahrnuje vstupní diagnostiku s využitím zpětné vazby ze strany klienta a při léčbě vyžaduje jeho aktivní spolupráci. Pacient tak není pohým spotřebitelem, ale aktivním účastníkem léčby. Zahrnuje také prevenci a umožňuje rychle a efektně řešit případné recidivy obtíží samotným klientem. Klient získá kromě efektního řešení konkrétní bolesti i informace k pochopení vzniklého problému a k preventivním opatřením vedoucím ke snížení pravděpodobnosti recidiv – například úpravou ergonomie v zaměstnání či konkrétním cvičením vedoucím k ústupu bolestí.

Metoda McKenzie se řídí z velké části subjektivními příznaky pacienta, které jsou neustále korelovány s objektivním nálezem terapeuta. Vyšetření a diagnostika zahrnuje velmi podrobně odebranou anamnézu – zjištění kdy, při jakých polohách pohybech a činnostech dochází k zlepšení či zhoršení bolestí atp., dále se testují různé opakované pohyby v příslušných segmentech s využitím zpětné vazby klienta – zda daný pohyb bolest snižuje či zhoršuje a zda dochází k tzv.centralizaci (popsun obtíží z oblastí nohou, rukou blíže k páteři atd).

McKenzie metoda bývá často velmi účinnou metodou, která může například klienta s výhřezem meziobratlové ploténky zachránit od nutnosti operační léčby.

http://www.mckenzieinstitute.org