Kinesiotejping

Kinesiotejping - Medical Taping Concept (MTC) je metoda, která využívá nejčastěji elastickou, různě barevnou, tejpovací pásku, přičemž cílem její aplikace obvykle není znehybnění kloubu,ale udržení či zvětšení nebolestivého pohybu. Využívá tělu vlastní léčebné metody-zahajuje účinek na neurologickém a cirkulačním systému člověka. 

Kinesiotejp, funkční tejp, elastický tejp – různou aplikací těchto pružných tejpů lze dosáhnout různých účinků na lidské tělo – jeden z hlavních účinků je ovlivnění látkové výměny, nalepením tejpu se například zvedá kůže od podkoží což podporuje odtok lymfy či zvyšuje prokrvení, urychluje to tímpádem i samotné hojení, dochází k dráždění receptorů – jak kožních tak receptorů ve svalech a šlachách, dle směru lepení lze dosáhnout i regulace svalového napětí (ve smyslu snížení i zvýšení, dle konkrétní potřeby).
Lze lepit také funkční tejp ke korekci – například pes equinovarus (vrozeně vtočená noha) nebo hyperkyfóza hrudní páteře (shrbená záda), koncept lze používat i k ovlivnění bolesti (přes tzv.vrátkovou teorii) či k ovlivnění akubodů. Tejpovat lze například v průběhu přetížených svalů či ke snížení bolestivosti svalů a kloubů, zvýšení stability kloubu atp.
Tejp je dobré lepit na kůži suchou, odmaštěnou od krémů (umýt se mýdlem), obvykle není potřeba se holit (jen vyloženě extrémní ochlupení-pak případně ne žiletkou ale strojkem), tejp je voděodolný (lze se s ním koupat), propouští vzduch a vlhkost, vydrží nalepený až 7dní, po odstranění nezanechává zbytky lepidla.
Ovlivňuji tedy – bolest, otok, tok lymfy, tuhost, změnu napětí svalu, svalovou funkci a další..

http://www.mtc-tejping.cz/